Developer Intern - Budapest, XI. kerület
Budapest

Hivatkozási szám WHC021526

Budapest Vissza Developer Intern - Budapest, XI. kerület Hivatkozási szám WHC021526

Partnerünk a világ egyik vezető automatizációs megoldásokat nyújtó vállalata. Dinamikusan fejlődő csapatuk keresi új tagját.

Feladatok

  • Work with an established team of hardware, embedded software and test developers on robotics control hardware projects
  • create proof of concept hardware setups
  • assist in development & verification of test appliances (hardware and software)

Elvárások

  • Good foundational knowledge of analog and digital electronic circuits
  • experience with schematic and PCB design software (Altium, Eagle, KiCAD)
  • confident use of electronic laboratory equipment such as power supply, oscilloscope, multimeter are highly demanded
  • demonstrated knowledge of programming in C, C++, Python or LabVIEW are considered a huge plus (implement simple automated tests/measurements)
  • ability to work in a team (both locally and remotely) - Quick learner, good problem solver
  • conversational (B2) level English skills

Ajánlatunk

  • Active student status
  • gr. 2000 HUF/h