IT Service Desk Intern - Daytime support
Budapest

Építsd velünk a jövőt! Hivatkozási szám WHC02895

Budapest Vissza IT Service Desk Intern - Daytime support Építsd velünk a jövőt! Hivatkozási szám WHC02895

Partnerünk a világ legnagyobb gépgyártója, amely kizárólag a mezőgazdaságra összpontosít. Üzleti központja az Office Gardennél található, Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő területén, a 11. kerületben, a Duna-part közelében. Építsd velünk a jövőt! Globális vezető szerepet töltünk be a mezőgazdasági megoldások tervezésében, gyártásában és forgalmazásában. Globális RPA csapatunk szoftverrobotok segítségével automatizálja az üzleti műveleteket az emberi beavatkozás csökkentése érdekében, hatalmas termelékenységnövelést biztosítva az egész szervezet számára.

Feladatok

  • Taking phone calls from NA business users (primarily), and users working from other locations (secondarily)
  • Logging Incident and Request tickets over the phone or via Self-Service forms in ServiceNow tool
  • Assisting users with basic IT issues right away
  • Dispatching more complex and complicated issues to L2 support teams
  • Fulfilling standard requests for the business in various IT systems
  • Making sure all authorisations and approvals are in place before completing/dispatching Requests
  • Assisting other Service Desk teams where necessary
  • Spotting any process deficiencies and ineffectiveness and informing the Service Desk Lead
  • Escalating issues using the appropriate hierarchy flow in case resolution is delayed
  • Handling of SOX/audit related admin tasks including Joiners/Leavers process

Elvárások

  • Mimimun 20 hours/week in the morning and afternoon
  • Must be fluent in English language. Both verbal and written. Fluency in German, French or Italian language is an advantage.
  • A good understanding of SOX policies and procedures and how they impact User administration responsibilities.
  • Good knowledge of PC skills including windows and Microsoft office products.
  • Excellent communicational skills, verbal and written
  • Good Customer Service skills with both internal and external contacts
  • Good decision-making skills

Ajánlatunk

  • gross 1800 HUF/hour