Jelenleg immár négy különböző generáció aktív a munkaerő-piacon, ezzel eddig soha nem tapasztalt kihívásokat okozva a munkáltatóknak. A különböző korcsoportokhoz tartozó munkavállalók ugyanis merőben eltérő preferenciákkal, gondolkodásmóddal, munkamódszerrel, elvárásokkal rendelkeznek, máshogy motiválhatók és különböző kommunikációs stílusokat igényelnek. Mégis hogyan lehet ebből előnyt kovácsolni és a sokszínűséggel, a különböző generációk együttműködésével hatékonyságot és eredményességet növelni? Erre keressük a választ!
A magyar munkaerőpiacon jelenleg négy generáció munkavállalói vannak jelen egyidőben.
Minden generáció saját, egyedi készségekkel, hozzáállással, munkamorállal és kompetenciákkal rendelkezik, ugyanakkor eltérő a kommunikációs stílusuk és a csapatban betöltött szerepük is. Bizonyos területeken generációs szakadék van köztük. Mindez adott esetben súrlódásokhoz, konfliktusforrásokhoz vezethet, azonban megfelelő HR megoldásokkal együttműködésük nagyobb hatékonyságot és javuló eredményességet is hozhat.
Milyen előnyökkel járhat a generációs sokszínűség a munkahelyen?
Hogyan segíthető elő az eltérő generációk munkahelyi együttműködése?
A munkavállalók szeretik megbecsültnek érezni magukat és ha egyénként is hozzá tudnak tenni a szervezet sikeres működéséhez. Ne kényszerítsünk rá a kollégákra egyetlen megoldási alternatívát vagy egyféle gondolkodási módot sem! Hagyjuk, hogy a kollégák a maguk módszerei szerint lássák el feladataikat! Az egyedi perspektívák és ötletek számos előnyt jelenthetnek a munkahelyen.
A mentorprogram a tudásátadás mellett arra is remek lehetőséget kínál, hogy segítsen kiképezni egy fiatalabb vezetői réteget, akik tapasztalt senior kollégáktól tanulhatnak. A mentorprogram mind a mentorra, mind pedig a mentoráltra pozitív hatással bír, és segíthet fejleszteni a fiatalabb munkavállalók készségeit, magabiztosságát és elkötelezettségét egyaránt.
Mivel minden generációt más motivál és másképp lehet őket megszólítani, a többgenerációs munkahely hatékony menedzselésének egyik stratégiája lehet a személyre szabott, egyedi értékajánlat. Egy pályakezdő kollégának a fejlődési lehetőség, míg egy senior félállású alkalmazottnak például a rugalmas munkavégzés lehet az a tényező, ami támogatni tudja hosszú távú tervei elérésében.
A generációk és a kor szerinti megkülönböztetés csökkentheti a csoportkohéziót, így érdemesebb inkább a hasonlóságokra, a közös célokra, a közös fejlődésre helyezni a hangsúlyt. Egy támogató és pozitív munkahelyi kultúrával rendelkező szervezet nem a különbségekre és eltérésekre összpontosít, hanem a közös pontokra. Minden alkalmazott szeretne megbecsülést és tiszteletet kapni – generációtól függetlenül.
Szövetkezzünk? Érdemes!
A generációk közötti hatékony együttműködésre remek példa a szövetkezeti foglalkoztatás. Ez az innovatív HR eszköz a cég igényeire válaszolva olyan megoldást kínál, amely a különböző generációk adottságait a vállalat javára fordítja. Hosszas, költséges toborzás helyett gyors, rugalmas, egyedi megoldást biztosít.
Jól hangzik? Akkor olvasd tovább, még ez is érdekelhet! »»
Felhasznált források:
***